Pravosuđe pod pritiskom, Evropa izražava zabrinutost
U Bosni i Hercegovini pravosudne institucije ne vode borbu samo kroz zakone – sve češće su na meti napada i političkog pritiska. Sudije i tužioci se otvoreno prozivaju kao korumpirani, nesposobni i poslušni, jer se usuđuju raditi svoj posao – primjenjivati zakone, tražiti dokaze i sastavljati optužnice.
Presude pod lupom politike
Presude koje nisu u skladu s interesima političkih struktura dočekuju se s osudom i otvorenim kritikama. Umjesto pravne argumentacije – uslijede javne diskreditacije. U isto vrijeme, evropske institucije šalju saopćenja i izražavaju zabrinutost, dok domaći političari uglavnom ignorišu problem ili, u nekim slučajevima, dovode u pitanje sam legitimitet sudskih odluka i ustanova.
Evropska mreža sudskih vijeća (ENCJ) uputila je snažnu podršku bh. pravosuđu i izrazila ozbiljnu zabrinutost zbog prijetnji koje trpe Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH, kao i svi nosioci pravosudnih funkcija, naročito u entitetu Republika Srpska.
Prema stavu ENCJ-a, novi zakonski akti u ovom entitetu, kojima se ograničava rad institucija na državnom nivou, uključujući i VSTVBiH, stvaraju atmosferu straha i pritiska, naročito za pravnike koji djeluju u tom dijelu zemlje.
„Sudije i tužioci ne smiju biti izloženi prijetnjama ili zastrašivanju zbog obavljanja svojih dužnosti. Sankcionisanje onih koji postupaju po zakonu predstavlja direktno kršenje principa vladavine prava“, poručeno je iz ENCJ-a.
Zloupotrebe i tumačenja Ustavnog suda
Ustavni sud BiH je pozvao političke aktere da prestanu manipulirati njegovim odlukama. U saopćenju se navodi da su u javnom prostoru sve češće netačne interpretacije odluka Suda, naročito u kontekstu izbornog zakonodavstva.
„U posljednjih šest sedmica, gotovo svakodnevno se čuju izjave u kojima se tvrdi da je OSCE zanemario stav Ustavnog suda BiH, pozivajući se na dvije odluke koje nemaju veze s izmjenama Izbornog zakona. Takve izjave otežavaju rad Suda i unose pravnu konfuziju“, saopćeno je iz Ustavnog suda BiH.
Atmosfera straha
Damjan Ožegović iz Transparency Internationala BiH upozorava da pravosudni sistem funkcioniše u ambijentu intenzivnog pritiska.
„Sudije i tužioci se javno etiketiraju, a pritisci dolaze iz različitih struktura – političkih, kriminalnih, pa čak i pojedinaca s uticajem. Neki od njih časno i odgovorno rade svoj posao, ali ima i onih koji su dobrovoljno ušli u odnose koji dovode u pitanje njihovu nezavisnost. To doprinosi percepciji o korumpiranosti pravosuđa“, navodi Ožegović.
„U BiH i dalje ima mnogo pravosudnih radnika s integritetom koji odolijevaju pritiscima. Nije bitno da li neko priznaje presude – njihova primjena je obaveza. Političari bi se trebali suzdržati od komentarisanja sudskih odluka. Samo nezavisno i poštovano pravosuđe može donijeti ozdravljenje ovom društvu“, zaključuje on.